,,Care este bogăția ta?”

Cuvinte duhovnicești Martie 28, 2019

Cuvânt - 27 august 2017

La întrebarea: ,,Care este bogăția ta?” noi am fi deschiși să răspundem:

• ,,Bogăția mea este soția/soțul meu”;
  • ,,Bogăția mea sunt copiii cu care Dumnezeu m-a binecuvântat”;
  • ,,Bogăția mea este că sunt botezat în Biserica Ortodoxă”;
  • ,,Bogăția mea este că vin și ajut Sfânta Biserică”;
  • ,,Bogăția mea este că am credință în Dumnezeu”;
  • ,,Bogăția mea este că nu imi pierd nădejdea când valurile încercărilor vin asupra mea, pentru că bogăția mea este nădejdea în Dumnezeu”;

Omul care are drept bogăție Cuvântul lui Dumnezeu, pe care îl găsește în Scriptură, în Cărțile sfinte, în Învățătura de credință, putem spune că este un om bogat. Aceasta pentru că dacă tot ceea ce faci și împlinești este legat de Cuvântul lui Dumnezeu, atunci te descurci și în cele materiale și în cele legate de locul de muncă, și în cele legate de relația ta cu soția, cu soțul, cu pruncii, cu șeful sau cu subalternii de la locul de muncă, pentru că nu doar mintea ta îți arată ce trebuie să faci, ci tu te raportezi complet la Cuvântul lui Dumnezeu. Amin!

Pr. Mircea Ilie Holban

Atașamente: